niedziela, 11 września 2016

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy? - doświadczenia pracodawców

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy? - doświadczenia pracodawców

Powszechnie panującym problemem, o którym w większości firm się dużo rozmawia i  któremu się przeciwdziała są braki w obsadzie pracowników na różnych szczeblach organizacji. Firmy szukają różnych rozwiązań miedzy innymi:

 • wzrost wynagrodzeń,
 • interesujące pakiety socjalne,
 • możliwość rozwoju zawodowego
 • i wiele innych.

Niestety, w wielu obszarach Polski takie rozwiązania są już nieskuteczne. Wynika to z prozaicznej przyczyny: brakuje ludzi do pracy. Rejonem, w którym często robię szkolenia  jest powiat bielski. Oficjalnie podaje się, że bezrobocie sięga 6.9% (sierpień 2016). Nieoficjalnie szacuje się, że bezrobocie na stanowiskach robotniczych jest poniżej 1%. Z czego to wynika? Kilka przyczyn, które powodują problem z pozyskaniem pracowników do pracy w przemyśle i gospodarce magazynowej:

 • godziny pracy - bardzo ważny element dla kobiet, które nie maja możliwości pozostawienia dziecka pod opieką. Spotkałem się z firmą gdzie otwarto przedszkole funkcjonujące 24 godziny na dobę,
 • system zmianowy - współpracuję z klientem, który zmienił system dwuzmianowy na trzyzmianowy co spowodowało, że z firmy odeszło 19% pracowników w pierwszych trzech miesiącach,
 • warunki pracy - praca na zewnątrz, hałas czy zapylenie,
 • duża ilość pracowników a zwłaszcza z wykształceniem wyższym szuka pracy „za biurkiem”, a nie fizycznej. Szacuje się, że ilość młodych osób z wyższym wykształceniem w tym roku osiągnie 50%.

Przy takiej sytuacji na rynku pracy wielu pracodawców szuka możliwości zatrudniania pracowników z zagranicy. Obecnie najczęściej są to robotnicy z Ukrainy.

Rozmawiając z przedstawicielami firm można zauważyć, że generalnie opinia jest pozytywna na taką formę radzenia sobie z kryzysem na rynku pracy. Jako główne plusy  tego rozwiązania wskazują:

 1. Dobrze wykwalifikowani podstawowi robotnicy - Ukraina technologicznie jest daleko za Polską i nie należy oczekiwać, że dostaniemy pracowników, którzy będą potrafili obsługiwać obrabiarki sterowane numerycznie ale będą to specjaliści, którzy znają specyfikę pracy na produkcji lub magazynie.
 2. Łatwi w pozyskaniu - wśród stanowisk podstawowych jest dość duży wybór pracowników.
 3. Chcą jak najwięcej zarobić podczas czasowego zezwolenia na pracę w Polsce - dużą korzyścią jest chęć maksymalizacji zarobków w okresie sześciu miesięcy. Pracownicy chcą jak najwięcej zarobić więc należy zapewnić im 12 godz. dziennie + 8 godz. w sobotę. Nie ma u nich problemu z nadgodzinami i sobotami pracującymi.
 4. Konkurencja dla polskich pracowników - wielu klientów zauważyło, wzrost motywacji wśród polskiej załogi, ponieważ czują konkurencję. Jest wielu pracowników, którzy mają poczucie, że są niezatapialni ponieważ firma ma problem z rekrutacją nowych pracowników. Skutkuje to zwiększeniem postawy roszczeniowej względem pracodawcy w zakresie wynagrodzeń oraz mniejszą dyscypliną pracy. Jest wielu szefów, którzy wolą przymknąć oko na negatywne postawy swoich pracowników ponieważ i tak są lepsi niż nowi.

Problemy płynące z zatrudniania pracowników z Ukrainy:


 1. Bariera językowa - wielu szefów zarządza zespołami, z którymi może się porozumieć tylko poprzez tłumacza, który wielokrotnie sam ma problemy z językiem technicznym. Ku mojemu zdziwieniu jest nieliczna grupa firm, która kieruje swoich szefów na szkolenia językowe.
 2. Problem ze znalezieniem robotników na bardziej wymagające stanowiska (brak wiedzy na temat nowoczesnych technologii) - trzeba pamiętać, że Ukraina technologicznie to nasze lata 80-te i nie należy liczyć na wykwalifikowaną siłę roboczą.
 3. Ograniczenie gdy szkolenie pracownika na stanowisku pracy zajmuje więcej czasu - czasowy pobyt pracownika z Ukrainy trwa 6 miesięcy i jeżeli potrzebujemy duży okres na wyszkolenie go to może się to nie opłacać. Wielu z pracowników deklaruje, że wróci ponownie za 3 miesiące ale wielokrotnie tak się nie dzieje.

Co może powodować rotację pracowników:

 1. Pośrednik pracy - krytycznym punktem w uruchomieniu w firmie pracowników z Ukrainy jest znalezienie dobrego pośrednika, który będzie spełniał poniższe warunki:
 • zagwarantuje odpowiedni poziom wynagrodzenia pracownikom - trzeba to dopilnować w umowie ponieważ było wiele przypadków gdy do kieszeni naszego pracownika trafiały grosze z płaconych wynagrodzeń,
 • odpowiednie wynagrodzenie - pracownicy przyjeżdżają do Polski, żeby zarobić i jeśli trafią do firmy, w której ich poziom płac będzie niski to należy liczyć się z rotacją. Na Ukrainie wynagrodzenie 150 USD jest określane jako dobre. Wyjeżdżając za granicę oczekujemy sowitego wynagrodzenia za rozłąkę z krajem. Z informacji jakie uzyskałem od firm wynika, że jeżeli pracownik z nadgodzinami zarobi ok. 2300 zł netto to rotacja zdarza się sporadycznie. Mało tego, wielu z pracowników wraca, co daje nam oszczędność pod postacią szkolenia pracownika,
 • warunki pobytu - można zagwarantować w umowie standard pobytu naszych pracowników. Jako ciekawostkę powiem, że zaczynają się pojawiać hotele robotnicze opłacane przez pracodawców.
 1. Nastawienie pracowników z Polski - podczas warsztatów pojawiają się wielokrotnie opinie, że pracownicy z Ukrainy zabierają nam pracę. Utrzymywanie takiego nastawienia wśród załogi a zwłaszcza podsycanego przez przełożonych może doprowadzić do postaw agresywnych ze strony polskich pracowników. Bardzo ważne jest, żeby przygotować firmę do pracy z obcokrajowcami oraz wskazać wartość dodaną wynikającą z ich pracy dla organizacji jak również dla nich samych.


Jak sami Państwo widzicie wiele przemawia za zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Jeżeli znajdzie się rzetelny pośrednik, odpowiednio przygotujemy załogę i zadbamy o odpowiedni poziom płac to możemy liczyć na sukces przy obecnym kryzysie na rynku pracy.

1 komentarz:

 1. Nadal widoczny jest wzrost w sferze przyjazdów pracowników z Ukrainy do Polski. FIrmy coraz częściej sięgają po takich pracowników z racji faktu, że są podejmują praktycznie każdy rodzaj pracy.

  OdpowiedzUsuń